reklama

Kino Hawana w Piotrkowie nie przetrwało próby czasu. Całe pokolenia oglądały tu filmowe premiery

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kino Hawana w Piotrkowie nie przetrwało próby czasu. Całe pokolenia oglądały tu filmowe premiery - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKino Hawana w Piotrkowie zostało otwarte 22 lipca 1963 roku na obchodzone wówczas hucznie Święto Odrodzenia Polski. Wybudowano je w parku śródmiejskim, a mieszkańcom Piotrkowa miało dawać dostęp do wielkiego świata. Kino w tym miejscu istniało jeszcze do 2009 roku. Budynek zniknął w 2016 roku. Zastąpiło go centrum Hawana.
reklama

Hawana w Piotrkowie to kino, do którego chodziły całe Pokolenia. Gdy je wybudowano, było jednym z najnowocześniejszych w mieście obiektów. Między innymi miało klimatyzowaną salę kinową. Zakończyło żywot kilka lat temu, gdy starą Hawanę zburzono, a inwestor wzniósł tu budynek nazwany Hawana Centrum. Powstał budynek usługowy usytuowany w centrum Piotrkowa Trybunalskiego o łącznej powierzchni najmu 3000 tys. metrów kwadratowych.

Stara Hawana istniała w Piotrkowie od 1963 roku. Z okazji oddania kina, do Piotrkowa zjechały różne osobistości. Na otwarciu i pierwszym seansie był sekretarz ambasady Kuby w Polsce Ivan Perez. Dokonał przecięcia wstęgi. 22 lipca 1963 roku wyświetlono dwa filmy - kubański dokument o inwazji na Kubę w 1961 roku pt. „Śmierć najeźdźcom” oraz fabularny „Defy” - „Lot kapitana Loya”.

reklama

Po tym oficjalnym pokazie mógł odbyć się pierwszy seans dla mieszkańców. Pierwszym filmem pokazywanym w Hawanie masowej publiczności był „Ostatni kurs”, kryminał Jana Batorego.

Kino Hawana wybudowano w parku śródmiejskim, nazywanym przez mieszkańców Piotrkowa „Krzywdą”. Wzniesiono je kosztem 12 mln złotych. Salę kinową zaplanowano na ponad 600 miejsc. Kino miało panoramiczny ekran i klimatyzację. Wybudowało kino Piotrkowskie Przedsiębiorstwo Budowlane.

Początkowo pojawił się pomysł, by nosiło nazwę „Trybunalskie”. Potem pojawił się inny, by urządzić konkurs wśród mieszkańców i tak stało się w styczniu 1963 roku. Wojewódzki Zarząd Kin oraz Wydziału Kultury dla Miasta i Powiatu zdecydowały się poprosić piotrkowian o propozycje. Konkurs rozstrzygnięto na początku 1963 roku. Nagrodę wygrał Zbigniew Pietrasik, zamieszkały w Alejach Bieruta 10 w Piotrkowie.

reklama

W latach 80. kino słynęło z „Dni Filmu Radzieckiego” i niedzielnych poranków dla dzieci, a w latach 90. z festiwalu „Konfrontacje”, w ramach którego piotrkowianie oglądali tak zwane kino niezależne. Kino Hawana organizowało także nocne maratony filmowe. Hawana była miejscem wielu koncertów. Tutaj m.in. śpiewał Krzysztof Krawczyk, grał zespół Vox i Wilki, występował Andrzej Zaucha.  

W 1992 roku piotrkowska Hawana weszła w skład sieci kin Helios. Ostatni seans w tym obiekcie odbył się 5 listopada 2009 roku o godz. 20.30 i był to film „Dystrykt 9”.

W 1999 roku w Hawanie odbyła się polska premiera filmu „Jakub kłamca”, do którego zdjęcia kręcono w Piotrkowie, a zagrał w nim m.in.  Robin Williams. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama