reklama
reklama

Kamienica przy Wojska Polskiego 62 w Piotrkowie. Przed wojną był tu słynny hotel "Angielski" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Wojska Polskiego 62 w Piotrkowie. Przed wojną był tu słynny hotel "Angielski" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaKamienica pod adresem Wojska Polskiego 62 w Piotrkowie, to okazały narożny budynek, który w okresie międzywojennym mieścił jeden z hoteli piotrkowskich. Budowla ma ciekawa architekturę, a w XIX wiecznej kamienicy przetrwały bogate dekoracje.
reklama

Narożna kamienica u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Polskiej Organizacji Wojskowej w Piotrkowie imponuje swoją skalą. Najciekawszy element jej architektury to wyoblony narożnik, który został zaakcentowany podwójnym pasem balkonów oraz attyką, czyli niewysoką ścianką umieszczoną ponad gzymsem wieńczącym budynek.

Budynek mieścił przedwojenny hotel o nazwie "Angielski".  Założono go w okazałej dwupiętrowej narożnej kamienicy u zbiegu ulic,które wówczas nosiły nazwy Józefa Piłsudskiego - obecnie Wojska Polskiego i Żelaznej - obecnie Polskiej Organizacji Wojskowej.Od strony Wojska Polskiego to nr 62, od POW nr 2. 

ZOBACZ TAKŻE: Piotrkowski cyklodrom na Budkach. Był jedną z największych atrakcji miasta w XIX wieku [ZDJĘCIA]

Bogate zdobienia okazałej kamienicy

Budynek pod adresem Wojska Polskiego 62 ma wiele zachowanych elementów architektury. Płyty i balustrady balkonów zostały zamontowane na wspornikach. Elementy balkonów wykonano z żeliwnych odlewów. Świadczy o tym powtarzalność kształtów wskazująca na seryjną produkcję. 

reklama

W prześwicie bramnym od strony ul. Wojska Polskiego zachowało się oryginalne nadświetle, czyli przeszklenie zamontowane ponad wrotami bramnymi. Zdobienie snycerskie w formie żłobkowanego pilastra, czyli płaskiej kolumny. Tafle szyby zostały ujęte w charakterystyczne, ostrołukowe formy. W prześwicie zachowały się również oryginalne, dopasowane do nadświetla wrota bramne o bogatej dekoracji.

Na klatkach schodowych  natomiast zachowała się oryginalna, kuta balustrada oraz rozmaitego typu płytki na posadzce, tłoczone w złożone wzory. Prawdopodobnie płytki pochodziły ze słynnej fabryki Jana Dziewulskiego oraz braci Władysława i Józefa Lange w Opocznie, która w 1883 r. rozpoczęła produkcję płytek posadzkowych, a wcześniej, od 1867 r., działała jako cegielnia. 

Wkrótce „Towarzystwo Akcyjne Dziewulski i Lange” od 1913 r. „Towarzystwo Akcyjne Zakładów Ceramicznych Dziewulski i Lange” stało się potentatem branży ceramicznej na terenie całego Imperium Rosyjskiego.

To protoplasta późniejszych Zakładów Płytek Ceramicznych „Opoczno”. Początkowo w fabryce wykonywano płytki kamionkowe do wykładania podłóg, a od 1913 roku także płytki kamionkowe glazurowane do wykładania ścian. 

ZOBACZ TAKŻE: Huta szkła "Kara" w Piotrkowie nie przetrwała zmian w gospodarce. Następcy też nie mieli szczęścia [ZDJĘCIA]

Dawny hotel "Angielski" w Piotrkowie

Hotel "Angielski" nie należały do najdroższych, stąd przypuszczenia, że odbywały się w nim schadzki kochanków. Dodatkowo legendę tę potwierdza historia z 1938 roku i śmierć młodej piotrkowianki, która miała się pokłócić z kochankiem i popełnić samobójstwo w hotelowym pokoju.

reklama

Powstał tuż przed wybuchem I wojny światowej. Był jednym z obiektów, w którym kwaterowali austriaccy żołnierze podczas okupacji miasta. 
 
W okresie międzywojennym "Angielski" należał do tańszych obiektów. Według zachowanych, archiwalnych dokumentów Zarządu Miasta z 1923 roku zawierających m.in. hotelowe cenniki, koszt noclegu w "Angielskim" wraz ze zmianą pościeli wynosił, w zależności od pokoju, od 1725 do 2885 marek polskich. Dodatkowo za obsługę doliczano 20 proc. ceny noclegu do rachunku. Doba hotelowa rozpoczynała się o 6 wieczorem. "Angielski" miał 14 pokoi. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo