reklama

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 5. Powstała w XVI wieku, przebudowana w XIX [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Rynku Trybunalskim 5. Powstała w XVI wieku, przebudowana w XIX [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaParcela przy Rynku Trybunalskim 5 rozmierzono prawdopodobnie w XVI w. podczas lokacji miasta. Nieruchomość pierwotnie składała się z kilku części. Najstarszą częścią są piwnice położone pod południową częścią kamienicy. Wysunięte są w stronę Rynku, przed obecną linię zabudowy i być może stanowią relikt podcieni.
reklama

Północna pierzeja Rynku uległa całkowitemu zniszczeniu podczas pożaru w 1786 r. Nieruchomość narożna należała wówczas do Perlińskich. Część zachodnia była własnością Pieścichowskich. Na planie z 1820 r. część przyrynkowa ma kształt zbliżony do obecnego, zaś na wschodniej, przy pl. Czarneckiego, zabudowania są drewniane. Na planie Wilhelma Bergemanna z 1824 r. widoczna jest już pełna zabudowa murowana w obu pierzejach. 

Oficyna południowa wzniesiona została w 1846 r., a później północna. W 1865 r. podczas pożaru wschodniej części miasta nieruchomość uległa zniszczeniu. W 1867 r. kamienica, należąca wówczas do Michaleckiego została przebudowana według projektu architekta K. Szpakowskiego. W 1868 r., po wyburzeniu ratusza, przebudowano narożną część kamienicy używając do tego cegły z ratusza. 

reklama

Na początku XX w. nieruchomość była własnością Towarzystwa Lekarskiego. Z 1928 i 1939 r. pochodzą wezwania do remontu kamienicy. W 1930 r. na nieruchomości założono instalację wodno-kanalizacyjną. W 1954 r. posesja przeszła na własność Skarbu Państwa.

ZOBACZ TAKŻE: Stary Areszt w centrum Piotrkowa. Znacie jego bogatą historię? [ZDJĘCIA]

Kamienica przy Rynku Trzybunalskim 5

Posesja znajduje w północnej pierzei Rynku Trybunalskiego. To ciekawy budynek narożny sąsiadujący z placem Czarnieckiego. Narożna kamienica wzniesiona na planie litery „L” tworzy zamknięty czworokąt z oficynami wzniesionymi również na planie prostokąta, wzdłuż zachodniej i północnej granicy działki.

reklama

Budynek wzniesiony został w stylu klasycystycznym. Kamienica i oficyny wzniesione są z cegły ceramicznej. W piwnicach w części przyrynkowej zachowały się wiązanie gotyckie. Fundamenty powstały z kamieni polnych i cegły.  Okna są współczesne, zespolone ale o podziałach powtarzających podziały okien pierwotnych.

Elewacje południowa i wschodnia są bardzo podobne. Ściana południowa jest trójkondygnacyjna, ośmioosiowa, od wschodu oś na zaokrąglonym narożniku. Ściana wschodnia trójkondygnacyjna, czternastoosiowa. Obie umieszczona na niskim cokole.

Kamienica znajduje się na pograniczu dwóch najważniejszych zabytkowych zespołów terenu Starego Miasta, czyli Rynku Trybunalskiego i placu Czarnieckiego.  Zabytkowa kamienica mieszkalna z lokalami użytkowymi w parterze została przekazana do TBS przez miasto Piotrków Trybunalski, a w roku 2013 przeprowadzono niezbędne rozbiórki i po wykonaniu remontu kapitalnego utworzono 15 mieszkań na wynajem. Inwestycję przeprowadzono w latach 2013 – 2020.

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Niepozorny budynek Przy Farnej 2, to jedna z najstarszych kamienic mieszczańskich w Piotrkowie

Rynek Trybunalski w Piotrkowie

Rynek Trybunalski w Piotrkowie dawniej nosił nazwę Plac Maryjny. To miejsce, które przez wieki pełniło centralny punkt miasta, a jest odzwierciedleniem średniowiecznego układu urbanistycznego

Rynek Trybunalski ma wymiary 60 na 73 metry. Otaczają plac zabytkowe kamieniczki o historycznych nazwach jak: „Wójtowska“, „Ormiańska“, „Pałac Przyłuskich“, „Poczta Królewska“, „Szynk Wierzbicza“. W narożniku rynku i ulic Łazienna i Mokra oraz Szewska znajduje się tzw. Pałac Królowej Bony. Stojące przy Rynku kamienice mają w większości XIX-wieczne elewacje. To skutek kolejnych pożarów i wymuszonej przebudowy.

reklama

Funkcję centrum administracyjnego miasta Rynek Trybunalski utracił w drugiej połowie XIX stulecia, gdy rozebrano stojący tu niegdyś Ratusz Miejski. Do 1863 roku piotrkowski ratusz był siedzibą tutejszego magistratu. Następnie został wydzierżawiony kupcom. Po 1867 roku został rozebrany.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama