Ziemia zadrżała trzynaście minut po północy z wtorku na środę, 20 września, w odkrywce Szczerców. Zdarzenie potwierdził już koncern PGE GiEK, który przekazał, że wstrząs sejsmiczny miał siłę 3,6 w skali Richtera.
- Wstrząs zlokalizowany był w rejonie południowo-wschodnim wyrobiska i nie spowodował zagrożenia bezpieczeństwa ludzi oraz ruchu Zakładu Górniczego, nie spowodował także szkód w obiektach kopalni i na zewnątrz - informuje Iwona Paziak, kierownik biura komunikacji w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Drgania były odczuwalne nie tylko w miejscowościach znajdujących się w pobliżu odkrywki Szczerców, ale również w samym Bełchatowie. Pisali o tym na grupach społecznościowych m.in. mieszkańcy bloków, szczególnie osoby, które mieszkają w wieżowcach na najwyższych piętrach.
Wstrząsy sejsmiczne w okolicach Bełchatowa występują dość często i związane są z działalnością bełchatowskiej kopalni odkrywkowej. Ostatni miał miejsce w marcu 2021 roku w Polu Bełchatów. Sejsmografy zanotowały wówczas 2,5 stopnia w skali Richtera, a drgania odczuwali m.in. mieszkańcy Kleszczowa i Żłobnicy.
Zdecydowanie mocniej ziemia zatrzęsła się w listopadzie 2014 roku, gdy sejsmografy pokazały 4,4 w skali Richtera. Jednak najsilniejszy wstrząs na kopalni zanotowano w 1980 roku. Wówczas trzęsienie miało siłę 4,7 stopnia w skali Richtera i było odczuwalne także w Bełchatowie. Świadkowie tamtych wydarzeń wspominają, że przerażeni mieszkańcy wychodzi z 11-piętrowych bloków, obawiając się, że te... się zawalą.
Skąd małe trzęsienia ziemi koło Bełchatowa? To wynik działalności kopalni. Każdego roku z Pola Bełchatów i Szczerców metodą odkrywkową wydobywane są miliony ton węgla. Zanim jednak ogromne koparki dostaną się do surowca, muszą "wgryźć się" na dość dużą głębokość i wydobyć kolejne miliony ton nadkładu, czyli ziemi znajdującej nad węglem. Ta trafia na tzw. zwałowisko. Tak głęboka ingerencja, a także wcześniejsze odwodnienie złoża, powodują tzw. naprężenia w strukturze geologicznej i wywołują wstrząsy sejsmiczne, które dają o sobie znać co jakiś czas.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.