Siarczysty mróz, który dotarł również do województwa Łódzkiego sprawił, że armatki produkujące sztuczny śnieg na górze Kamieńsk zaczęły pracę z pełną mocą w sobotni wieczór, 6 stycznia. Jednak, jak mówią sami pracownicy ośrodka, idealne warunki do wytwarzania białego puchu pojawiły się dopiero w nocy z poniedziałku na wtorek, 9 stycznia, gdy temperatury spadły kilkanaście stopni poniżej zera, a nad ranem termometry wskazywały 15 stopni na minusie.
– W miejscach, gdzie magazynowaliśmy śnieg przez noc, przybyło go aż o dwa metry, tak więc produkcja postępowała błyskawicznie, ale to wszystko dzięki idealnym warunkom. Jak jest mróz i niska wilgotność to śniegu przybywa w oczach. Teraz trzeba będzie go rozgarnąć i wyratrakować, dzięki temu uda się przygotować pierwszą trasę dla początkujących - mówi nam jeden z pracowników ośrodka.
Chodzi mianowicie o trasę nr 3 o długości około 200 metrów, na którą można wjechać częścią wyciągu talerzykowego oraz przenośnikiem taśmowym. Kiedy zatem będzie można poszusować na kopalnianej górze? Ten fragment stoku ma zostać otwarty dla narciarzy w sobotę, 13 stycznia, o godz. 9.
Już dziś, we wtorek, 9 stycznia, armatki śnieżne zostaną przestawione na górną część stoku, a dokładnie na dłuższą trasę nr 2, która będzie naśnieżana przez najbliższe dni, jeśli tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Jaka prognoza pogody na najbliższe dni?
Przypomnijmy, że do sypania sztucznego śniegu potrzeba około 4-5 stopni poniżej zera i niskiej wilgotności. Czy uda się naśnieżyć też kolejne trasy? Wiele zależeć będzie od pogody w najbliższych dniach.
– Sztuczny śnieg będziemy sypać na kolejnej części stoku, oby tylko pogoda dopisała - mówi nam jeden z pracowników ośrodka.
Na najbliższe dni prognozy pogody nie są już jednak tak łaskawe. Jeszcze w nocy z wtorku na środę spodziwany jest mróz wynoszący około 12 stopni poniżej zera. W kolejne dni w ciągu temperatura będzie w okolicach zera, a w nocy w kilka stopni na minusie.
Kopalniana góra najwyższa w centrum w Polski
Góra Kamieńsk to najwyższe wzniesienie w centralnej Polsce. Ma wysokość 405 m n.p.m. i jest sztuczną górą, która powstała z usypanego nadkładu wydobytego z bełchatowskiej kopalni. Stok ma 760 m długości stoku, od 30 do 150 m szerokości, 123 m różnicy wzniesień oraz pełne oświetlenie. Nartostrada wyposażona została w trzy urządzenia wyciągowe.Czteroosobowa kolej linowa o długości 723 m bezpiecznie może wwieźć na stok ok. 2000 osób na godzinę, natomiast wyciąg talerzykowy o długości 700 m aż do 800 osób na godzinę. Początkujący narciarze i snowboardziści mogą skorzystać z przenośnika taśmowego o długości 160 m.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.