Pod koniec lutego w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra aktywów o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego. Jak można przeczytać w dokumencie, określa on szczegółowe warunki, tryb oraz sposób przyznawania i rozliczania dotacji celowej z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie świadczeń socjalnych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego.
Komisja Europejska zatwierdziła 300 mln euro
Rozporządzenie dotyczy ustawy z sierpnia 2023 roku, która przewiduje dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz górników z kopalni węgla brunatnego odprawy i urlopy. Wejdzie ono w życie po 14 dniach od publikacji, czyli już 13 marca.
Przypomnijmy, że na początku lutego Komisja Europejska zatwierdziła rządowy program pomocy o wartości 300 mln euro, który ma złagodzić koszty społeczne związane z odejściem od energetyki węglowej. Pieniądze te zostaną przeznaczone właśnie na wsparcie odchodzących z pracy górników i energetyków.
Dla kogo urlopy i odprawy?
Na czym będą polegały wspomniane osłony socjalne? Z urlopów będą mogli korzystać górnicy i energetycy, którym do nabycia praw emerytalnych zostało nie więcej niż cztery lata. Świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że pozwoli pracownikowi nabyć prawo do emerytury. W tym czasie będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzyma 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia, a następnie przejdzie na emeryturę. Skorzystanie z urlopu energetycznego lub z urlopu górniczego będzie dobrowolne.
Natomiast dla pracowników, którzy będą mieć co najmniej 5-letni staż pracy, ale do nabycia praw emerytalnych będzie brakowało im więcej niż 4 lata, przewidziano jednorazowe odprawy pieniężne w wysokości 12-miesięcznego wynagrodzenia. Program osłon socjalnych będzie realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 r. Po upływie tego okresu Polska może zwrócić się o przedłużenie programu. Szacuje się, że będzie mogło z niego skorzystać ok. 23 tys. pracowników.
Górnicy i energetycy z PGE też skorzystają
Z całą pewnością z rządowej pomocy skorzysta również wielu pracowników PGE, w tym górników i energetyków z Bełchatowa. Załoga kopalni i elektrowni jest coraz starsza, a w najbliższych latach wielu pracowników tych zakładów będzie chciało przejść na emeryturę. Dodatkowo, w najbliższych latach produkcja prądu i wydobycie węgla w bełchatowskim kompleksie będzie stopniowo ograniczane w związku z transformacją energetyczną, a w 2030 roku rozpocznie się wygaszanie bloków bełchatowskiej elektrowni.
Według prognoz przedstawionych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego stopniowe ograniczanie produkcji energii w elektrowni i zmniejszanie wydobycia węgla w odkrywkach spowodują, że od 2020 roku w ciągu dziesięciu lat zatrudnienie w kopalni i elektrowni Bełchatów zmniejszy się o ponad 3,2 tys. osób. W KWB Bełchatów pracować będzie 2,6 tys. górników, a w elektrowni ma zostać 1,6 tys. osób. Obecnie jest to odpowiednio 4,5 tys. i niespełna 3 tys. osób. Najbliższe lata w bełchatowskich zakładach upłyną więc pod znakiem odejść na emerytury.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.