reklama
reklama

Zmiany w prawie pomogą zadłużonym. Od kiedy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zmiany w prawie pomogą zadłużonym. Od kiedy? - Zdjęcie główne

Uwaga! Korzystne zmiany dla zadłużonych. Spłaty będą mniej dotkliwe | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatRządowy plan podniesienia minimalnego wynagrodzenia może wywołać skutki, które niekoniecznie były zamierzone. Choć zwiększenie pensji brzmi jak dobra wiadomość, skutki tego ruchu mogą wykraczać poza oczywiste korzyści dla pracowników. Wzrost płacy minimalnej to nie tylko większe wypłaty, ale też zmiana w funkcjonowaniu systemu egzekucji komorniczej, która staje się bardziej korzystna dla dłużników.
reklama

Od stycznia 2026 roku minimalne wynagrodzenie ma wynieść 4806 zł brutto. Oznacza to, że wzrośnie również kwota wolna od potrąceń komorniczych – do poziomu 3605,85 zł. Dla zadłużonych pracowników to realna zmiana, która może oznaczać zachowanie większej części wynagrodzenia.

Jak zwracają uwagę praktycy: „To może się wydawać symboliczne, ale w skali roku oznacza ponad tysiąc złotych, których komornik nie będzie mógł zająć”.

Komornik nie ma pełnej swobody

System egzekucyjny w Polsce działa w oparciu o skomplikowane przepisy. Nie wszystkie zobowiązania są traktowane jednakowo – alimenty mają status uprzywilejowany i mogą być zajęte w wysokości nawet 60 proc. wynagrodzenia. W przypadku innych długów – np. kredytów konsumenckich czy zobowiązań wobec firm – obowiązują bardziej restrykcyjne zasady.

reklama

W praktyce komornicy muszą działać ostrożnie, by nie naruszyć przepisów. To zmniejsza skuteczność odzyskiwania środków, zwłaszcza w przypadku dłużników zarabiających niewiele ponad minimalną pensję.

Dłużnicy zyskują, sektor finansowy się boi

Zwiększona ochrona dochodów dłużników ma wpływ na kondycję całego sektora finansowego. Firmy pożyczkowe i banki muszą brać pod uwagę mniejszą ściągalność należności. W odpowiedzi mogą wprowadzić zaostrzone kryteria przyznawania kredytów, zwiększyć wymagania dotyczące zabezpieczeń i podnieść oprocentowanie.

To przełoży się na dostępność i koszt finansowania, zwłaszcza dla osób o niestabilnej sytuacji zawodowej.

reklama

Dodatkowym problemem jest nierówność między różnymi grupami dłużników. Osoby zalegające z alimentami są ścigane skutecznie – mogą mieć zajęte 60 proc. wynagrodzenia. Inni dłużnicy, np. ci z długami wobec instytucji finansowych, są znacznie lepiej chronieni. To prowadzi do sytuacji, w której niektóre osoby mogą żyć w miarę komfortowo, mimo zadłużenia, podczas gdy inni są poddani dużej presji egzekucji.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo